وبلاگ

کاربردهای مختلف پلاستیک که زندگی امروزی بشر را بهتر کرده است

پارچ آب اطلس

 مقالات

امروزه از پلاستیک های مقاوم و سبک که قابلیت قالب گیری دارند در تولید ظروف پلاستیکی و هزاران محصول مختلف استفاده می‌شود، همین موضوع سبب شده تا با استفاده پلاستیک در زمینه‌های مختلف زندگی امروزی بشر راحت‌تر شود.

امروزه در زندگی شاهد وجود مواد پلاستیکی در همه جا هستیم وقتی وارد فروشگاه می‌شویم و نیاز به تهیه‌ی مواد غذایی داریم می‌بینیم که انواع مواد غذایی در ظروف پلاستیکی مختلفی بسته بندی و نگهداری می‌شوند که می‌توان به ظروف سس، بطری نوشیدنی‌ها، ظروف پنیر و… اشاره کرد، چرا که ظروف پلاستیکی را به راحتی می‌توان حمل و جابه‌جا کرد.

علاوه بر استفاده‌ی پلاستیک در تولید ظروف پلاستیکی، بسیاری از لوازم قابل حمل نیز با استفاده از پلاستیک تولید می‌شوند برای مثال از پلاستیک در دستگاه‌های الکترونیکی که امکان اتصال به اینترنت را دارند نیز استفاده می‌شود و شما در حال حرکت می‌توانید به اینترنت متصل شده و با دوستان و آشنایان خود در ارتباط باشید.

شاید جالب باشد بدانید که از پلاستیک‎ها در تولید لوازمی که در جهت حفاظت جان انسان‌ها به کار برده می‌شوند نیز استفاده می‌شود که می‌توان به کلاه‌های محافظ ورزشکاران و جلیقه‌های پلیس‌ها که ضد گلوله هستند اشاره کرد.
کاربردهای مختلف پلاستیک‌ها در زندگی امروزی تنها به ظروف پلاستیکی، وسایل قابل حمل نقل و محافظتی ختم نمی‌شود در ادامه شما را بیشتر با دیگر کاربردهای پلاستیک در زمینه‌های مختلف آشنا می‌کنیم تا بیشتر و بهتر بدانید که پلاستیک‌ها چقدر کاربردهای زیادی دارند. پس با ما همراه باشید.

استفاده از پلاستیک‎ها در صنعت بسته بندی

وجود ویژگی‌هایی چون سبکی، قابل قالب گیری و استحکام بالای پلاستیک‌ها آنها را به ماده‌هایی ایده‌آل برای استفاده در صنعت بسته‌بندی مواد غذایی تبدیل کرده است که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- ظروف پلاستیکی شکستنی نیستند و دیکر نگرانی بابت آسیب دیدن از شکستن ظروف نخواهید داشت و از طرفی خودشان می‌توانند از شکستنی‌ها محافظت هم کنند.

2- به دلیل قابلیت انعطاف پذیری پلاستیک‌ از آن در تولید کیسه‌های سوپر مارکت‌ها، کیسه‌های یکبار مصرف و کیسه‌های زباله استفاده می‌شود.

3- جالب است بدانید که مواد غذایی که در ظروف پلاستیکی بسته بندی شده‌اند مدت طولانی‌تری تازه‌تر می‌مانند همین موضوع سبب کاهش زباله نیز می‌شود و برای تازه نگه داشتن مواد غذایی کمتر به مواد نگهدارنده نیاز است.

4- همانطور که گفتیم پلاستیک‌ها وزن کمی دارند و ظروف پلاستیکی موجب شده تا وزن محصولات بسته بندی نسبت به گذشته حدود 28 درصد کاهش پیدا کند.

5- برخی از پلاستیک‌ها شفاف هستند و ظروف پلاستیکی شفاف به مشتریان اجازه می‌دهد تا ظاهر ماده بسته بندی شده را مشاهده کنند.

6- از پلاستیک در بسته‌بندی داروها نیز استفاده می‌شود چرا که از داروها در مقابل میکروب‌ها و سایر آلودگی‌ها محافظت می‌کند.

استفاده از پلاستیک ها در حمل و نقل

علاوه بر استفاده از پلاستیک در تولید ظروف پلاستیکی در بسته بندی، از آن در صنعت حمل و نقل نیز استفاده می‎شود. پلاستیک‌ها مقاومت بالایی داشته و از طرفی سبک هستند همین ویژگی‌ها موجب شده است تا یک ماده خوب برای استفاده در ساخت کامیون، خودرو و وسایل نقلیه باشد. از کاربرد و مزایای استفاده از پلاستیک‎ها در حمل و نقل می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- حدود 10 درصد وزن و بیش از 50 درصد حجم وسایل حمل و نقل جدید را پلاستیک‌ تشکیل می‌دهد اگر دقت کرده باشید در ساخت لولاهای درب، فرمان و اجزای لوازم صوتی از پلاستیک استفاده شده است و همچنین در قسمت‌های درونی‌تر خودرو، نظیر اجزای موتور هم از پلاستیک استفاده می‌شود.

2- با پیشرفت صنعت پلاستیک، بسیاری از شرکت‌های خودرو‌سازی قصد دارند که برای سبک شدن وزن خودروهای خود از پلاستیک بیشتری استفاده کنند تا میزان مصرف سوخت پایین بیاید. در واقع هر 10 درصد کاهش وزن خودرو یا کامیون به معنای 5 تا 7 درصد صرفه‌جویی در مصرف سوخت و تولید دی اکسید کربن کمتر است.

3- استفاده از پلاستیک سبب راحت‌تر و ایمن‌تر شدن خودرو‌ها می‌شود. کمربند و ایربگ‌های از جنس پلاستیک، سپرهای با لایه پلاستیکی، پانل فومی درب‌ها و محافظ‌های سقف که با فوم پلاستیکی پر شده‌اند از جمله اجزای ساختاری هستند که از سرنشینان و مسافران خودرو در هنگام تصادف محافظت می‌کنند.

کاربرد پلاستیک ها در ورزش

شاید برایتان عجیب باشد که از پلاستیک علاوه بر تولید انواع ظروف پلاستیکی و صنعت حمل و نقل در ورزش نیز استفاده می‌شود.


1- ساخت چمن زمین فوتبال و یا راگبی از جنس پلاستیک باعث کاهش مصرف آب و کود می‌شود و از طرفی قابل بازیافت نیز است.

2- از پلاستیک‌ها در بسیاری از ورزش‌ها برای افزایش کارایی و ایمنی ورزشکاران استفاده می‌شود برای مثال کلاه‌های پلاستیکی در ورزش‌های گوناگونی از جمله راگبی اسکیت بورد ورزشکاران را از جراحات سر و ضربات مغزی ایمن می‌کند. محافظ‌های دندان، بالشتک‌های فومی پلاستیکی، دستکش دروازه‌بانی فوم لاتکس و توپ فوم پلاستیکی تور پلی‌پروپیلن (در فوتبال) را نیز می‌توان از کاربردهای پلاستیک در افزایش ایمنی ورزشکاران نام برد.

استفاده از پلاستیک ها در صنعت پزشکی

یکی از ویژگی‌های پلاستیک‌ها بهداشتی بودن آنهاست یعنی روی پلاستیک باکتری‌ها، انگل‌ها، میکروب‌ها، قارچ‌ها و جلبک‌ها توانایی رشد ندارند. همین موضوع سبب شده تا علاوه بر استفاده در صنایع غذایی چون ساخت ظروف پلاستیکی در صنایع داروسازی و پزشکی نیز کاربردهای فراوانی داشته باشند.

1- از پلاستیک‌ها از اتاق عمل گرفته تا مطب پزشکان و در ساخت وسایل پزشکی، ابزار جراحی و… استفاده می‌شود که باعث افزایش کارایی بهداشت شده است. سرنگ‌ها و لوله‌های یک بار مصرف پلاستیکی موجب کاهش احتمال بیماری می‌شود.

2- کیسه‌های خون، دارو و مایعات که از پلاستیک شفاف هستند به کارکنان مراقبت‌های پزشکی این امکان را می‌دهند تا بتوانند به راحتی دوزها را مشاهده کنند.

3- در ساخت اندام‌های مصنوعی از پلاستیک استفاده می‌شود و باعث افزایش توان و کیفیت زندگی معلولان شده است.

4- امروزه قاب عینک، لنز چشم و لنز عینک از جنس پلاستیک ساخته می‌شوند. همچنین پلاستیک‌ها به افرادی که بیماری‌های چشمی دارند و یا قربانیان جراحات کمک می‌کنند تا دوباره ببینند که می‌توان به مواردی چون قرنیه مصنوعی سیلیکونی که باعث ترمیم دید بیمار می‌شود اشاره کرد.

5- سمعک‌هایی که از جنس پلاستیک هستند و باعث افزایش شنوایی ناشنوایان می‌شوند.

استفاده از پلاستیک ها در لوازم برقی

پلاستیک‌ها سبک، با استحکام بالا، قالب پذیر و عایق الکتریسته هستند و همین مورد سبب شده تا علاوه بر ساخت ظروف پلاستیکی و پزشکی و … در صنعت لوازم برقی از پلاستیک بسیار استفاده شود.

1- روکش کابل‌ها و سیم‌ها همگی از پلاستیک هستند که در کامپیوتر، لوازم برقی و … برق لازم را تامین می‌کنند.

2- در ساخت لوازمی برقی گوناگونی از تستر گرفته تا پخش کننده دی وی دی از پلاستیک استفاده می‌شود برای اینکه سبک و هم مقرون به صرفه باشند.

3- صفحه‌های لمسی گوشی‌های هوشمند، تبلت، کامپیوتر و دیگر لوازم برقی از جنس فیلم پلی کربنات ساخته شده‌اند. استفاده از پلاستیک در گوشی‌های همراه و هدفون سبب افزایش سبکی و راحتی آنها می‌شود.

منبع:کرج پلاست

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *