وبلاگ

قلک چگونه اختراع شد؟

قلک مقوایی

مهم نیست چند سالته؟ بچه هستي يا کودک یا نوجوان یا جوان، تفاوتی نداردکه  دختر هستي يا پسر، فرزند بزرگ خانواده ای يا ته‌تغاري، از همه چی مهمتر اينه كه از همان بچگی با «مديريت اقتصاد» آشنایی داشته باشي!
شايد این سوال در ذهن شما باشه که مديريت مختص بزرگترها است اما نه، این اشتباه است، همه مي توانند در مديريت هزينه‌ها به خانواده کمک کنند.
شايد برای شما جالب باشد که بدونید، اولين قلك‌  با چه فکری و چگونه ساخته شد. چگونه انسان به فكر پس‌انداز افتاد. كلمه «قلك» در لاتین از دو کلمه ذخيره كردن و سكه برگرفته شده است. لازم است بدانید، کسی قلك را اختراع نكرده است. مدت ها پیش در حدود قرن 15 ميلادي، انگليسي‌ها از يك ظرف بخصوص كه جنس  آن گل و رنگ آن نارنجي‌ بود، براي محافظت از اشیاء قیمتی و جواهرات از آن استفاده مي‌كردند، از آن موقع به بعد فرهنگ پس‌انداز رواج پيدا كرد. چندین و چند سال مردم كشورها سكه‌هايشان را در كوزه يا ظرف‌هاي مخصوص مربا كه از همان جنس گل نارنجي‌رنگ ساخته شده بود، نگهداري و محافظت مي‌كردند.
بعد از 3 قرن، روش پس‌انداز پول تغيير كرد و سكه‌ها و جواهرات از ظرف‌هايي از جنس پلاستيك و شيشه جهت پس انداز استفاده می کردند و در موقعيت‌هاي خاص خرج مي‌شدند.

تاریخچه قلک

قلک چگونه ساخته شد

شاید باعث تعجب شما شود، اما وقتي پدر و مادرها به ما مي‌گويند که به فكر آينده‌ باش و مقداری از پول هایت را پس‌انداز كن درست وعاقلانه فکر می کنند. فقط بايد زیرک و دانا باشیم، و با صبر و برنامه ریزی تصميم بزرگت بگیری، «در واقع همان مديريت هزينه‌ها را تشریح می کنیم»، در این زمان در لابه لای اسباب بازی ها قلک کوچیکی را پيدا می کنی و مقداري از پول توجيبي ها، کادو ها و عيدي را داخل آن میندازی و پس‌انداز مي‌كني اما بايد صبور باشی و حوصله به خرج بدی و يك وقت به فکر شکستن قلک نباشی و پس اندازت رو خرج نكني. خیلی راحتبا این پس‌اندازها، راحت می توانی كتابی که دوست داری، توپ فوتبال يا برای مادرت چیزی بخری شايد هم یه موقع به پدرت پول قرض بدی و خیلی کار دیگه.
اما جای سوال است که ما ایرانی ها از کی و چطور به فکر پس انداز افتادیم؟يا اینکه برای اولین بار قلک در ایران چطور ساخته شد.
جواب این سوالات را از یک جامعه شناس ایرانی پرسیده ایم. دكتر شريفي يزدي بر این اعتقاد دارد، در تپه های اطراف سمنان، اطراف حریر رود اولین قلک های ایرانی را کشف کرده اند. ایرانیان که به این نتیجه رسیده بودن که با قلک می شود پول جمع و پس انداز کرد و بعدا می شود از همان پس انداز نیازها و آرزوها را برآورده كنند، قلک هایی از جنس سفال ساختند، بعد از آنها، ايلامي‌ها که در اطراف رود كارون بودند با تقلید از كار حريررودي‌ها و بعد از آن با پیشرفت جوامع و در نهايت به شكل امروزي رسيد. در ادامه دكتر شريفي يزدي به این موضوع می پردازد که: تاريخ تمدن كشور عزیمان ايران كه بايد به آن افتخار كنيم، حداقل تاریخچه 5 هزار ساله دارد و مطمئنا در اين 5 هزار سال اتفاقات گوناگونی در روند معامله و پيشرفت اقتصاد ايرانيان رقم خورده است.
ايرانیان در ابتدا به صورت قوم وقبیله ای زندگی می کردند و داد و ستد آنها هم پاياپاي بود و بعد از مدتي که کالا به کالا بود و با گاو و گوسفند و گندم و… معامله می کردند، به این فکر افتادند تا به جای آنها از فلزات گرانبها و سكه‌ها را در داد و ستد استفاده کنند، با استفاده از این فلزات بايد مشکل نگداری و پس انداز این سکه ها را حل می کردندایرانیان در آن زمان به دو روش از پول خود محافظت و نگهداری می کردند؛ روش اول این بود که سکه ها و فلزات رو به صورت گردنبند و دستبند در می آوردند هم به عنوان زیورآلات از آنها استفاده می کردند و هم پس انداز می کردند، روش دوم از کوزه های سفالین استفاده می کردند و بر سر این کوزه از چرم استفاده و سکه ها را در آن پس انداز می کردند.
در ادامه دكتر شريفي مي‌گويد: در آن زمان مردمانی که دوست نداشتند پول و فلزات خودشون رو در گردن خانم هاشون باشه و مردم آنها را نبینند از قلک سفالی استفاده می کردند. اولين قلك‌ها سفالي بودند، این کوزه ها در اندازه های مختلف و با شکل های مختلف ساخته می شد و در زیر خاک و جاهایی که فقط مردان جای آنها رو می دانستند پنهان می کردند، اما کم کم مکان این قلک لو می رفت. در ادامه زنان هم از قلك استفاده می کردند و از آن موقع به بعد قلک به وسیله ای برای پس‌انداز زنان و مردان در كنار هم براي حل مشکلات و ساختن زندگی بهتر و آينده‌ نگری تبدیل شد، و بچه ها هم با الگو گرفتن از پدر و مادر با استفاده از قلک به پس انداز پول ها و توجیبی های خود کردند.

قلک مقوایی

قلک مقوایی اطلس زاگرس

امروزه قلک های متنوع با شکل های متنوع و جنس های مختلفی مثل قلک سفالی، قلک مقوایی، قلک فلزی، قلک پلاستیکی و … در بازار موجود می باشد. شرکت اطلس زاگرس با بهره گیری از بهترین دستگاه های به روز و با کادری از بهترین نیروهای مجرب در ساخت و تولید انواع قلک پرداخته است. قلک مقوایی اطلس زاگرس با طرح های متنوع و زیبا تولید شده است و علاوه بر با دوام و شکیل بودن با قیمت بسیار مناسبی در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. قلک مقوایی اطلس زاگرس با درب و کف فلزی و جنس بدنه مقوایی هم زیبایی خاصی دارد و هم از دوام بالایی برخوردار است.

امیدواریم همیشه قلک های زندگیتان علاوه بر پول ، پر از شادی و لبخند شما باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *